Ontwikkelaar Reales en de gemeente hebben een belangrijke stap gezet in de gebiedsontwikkeling Nieuw Harculo. Zwolle krijgt daarmee voor het eerst in haar geschiedenis een gezicht aan de IJssel. De gemeenteraad gaat zich nu over de plannen buigen. De start van de bouw is voorzien voor medio 2026, tegen 2030 moet de nieuwe wijk klaar zijn.
De nieuwe wijk aan de IJssel moet een aantrekkelijk gebied worden met water, natuur, wonen, werken, horeca, cultuur en passende recreatie. Er wordt ook rekening gehouden met toekomstige dijkversterkingen. Reales, de grondeigenaar en ontwikkelaar van Nieuw Harculo, zal het gebied verder gaan ontwikkelen.
Natuurinclusieve wijk
De nieuwe, natuurinclusieve woonwijk Nieuw Harculo voorziet in circa 500 woningen, met een diversiteit aan woningtypes (waarvan 50% woningen in de betaalbare categorie). De woningen in Nieuw Harculo worden energieneutraal ontwikkeld. De bestaande cultuurhistorisch waardevolle gebouwen krijgen een nieuwe functie. In de woonwijk en daaromheen wordt ruimte geboden aan natuur en recreatie. De ontwikkeling van het gebied draagt bij aan de doelstellingen van Natura 2000, de versterking van de stedelijke hoofdgroenstructuur en het stimuleren van de biodiversiteit.
Wethouder Gerdien Rots: “Met Nieuw Harculo zetten we een grote stap naar een woonwijk waar natuur, cultuurhistorie en wonen hand in hand gaan. Dit project laat zien hoe we groei en natuurontwikkeling slim kunnen combineren, met oog voor klimaatadaptatie en de waterveiligheidsopgave.”
Samen plannen vormgeven
De ontwikkelaar heeft vorig jaar veel gesprekken gevoerd met belanghebbenden. Ook omwonenden zijn betrokken bij de nadere invulling. Deze gesprekken hebben mede geleid tot de totstandkoming van de twee plannen waarmee het college van burgemeester en wethouders nu heeft ingestemd. ‘Er is goed geluisterd naar omwonenden en belanghebbenden, en dat zie je terug in de plannen. We kijken ernaar uit om samen met partners Nieuw Harculo verder vorm te geven’, zegt wethouder Rots.
Vogeleiland en meer wandel- en fietsmogelijkheden
Om de waterkwaliteit van de IJssel te verbeteren, maakt Rijkswaterstaat bij Nieuw Harculo een nevengeul. Hierdoor is natuurontwikkeling en de realisatie van een vogeleiland mogelijk. Met het oog op bescherming van de natuur worden de uiterwaarden niet toegankelijk gemaakt door middel van een struinpad, zoals in de eerdere gebiedsvisie was aangegeven. Dit wordt gecompenseerd door meer wandelpaden in en rondom de Energietuin aan te leggen, Nieuw Harculo te verbinden met het Oldenelerpark en goede wandelpaden met verblijfsplekken te realiseren op de dijk. Wandel- en fietsroutes rondom het gebied worden versterkt. Zo verbeteren de recreatieve mogelijkheden langs de IJssel en in de stadsrand.
Aanleg Klimaatpark
In Nieuw Harculo wordt bovendien een Klimaatpark aangelegd, dat uitkomt in de Uitspanning. Hierin komen onder meer een werkcafé, kantoor- en vergaderruimten, expositieruimten en horecavoorzieningen. In het Koelwatergebouw is de nieuwe expositieruimte en atelier van kunstenaar Ronald Westerhuis gevestigd.
Als de gemeenteraad instemt, wordt gestart met de vervolgstappen tot realisatie; het participatieproces wordt voortgezet met omwonenden en belangstellenden.